Tiny House

Překlad z anglického originálu by mohl být "malý" nebo spíše "malinký" dům. Celé hnutí Tiny House Movement vzniklo v USA a říká se, že sahá již do konce 19. století, k tzv. shutgun shack, malému cca 3,5 m širokému domku z chudinských čtvrtích USA, které byly používané zejména na jihu USA. Je to architektonické a sociální hnutí obhajující zmenšování životního prostoru, jeho zjednodušení a razí heslo "žít s málem". Podle definice mezinárodního kodexu bydlení z roku 2018 je Tiny House jednotka určená k bydlení do 37 m² i s lofty. Nejde ale jen o malé bydlení, hnutí jej považuje za "ekologicky přátelské" řešení v opozici k dnešnímu stavebnímu průmyslu a jako způsob levného bydlení pro osoby, které si jiné nemohou dovolit. (tolik Wikipedie)

Podle mě by se dalo směle přirovnat k hnutí chatařů a chalupářů za doby nedávno minulé. Lidé utíkali z měst do přírody na své chaty, v extrémních formách i např. do trampských osad.

V Česku se myšlenka přiblížení se k přírodě začíná opět vracet a umocňuje ji situace na místním realitním trhu. Je čím dál obtížnější najít důstojné a kvalitní bydlení za rozumnou cenu. A co je rozumná cena? Odpověď bude velmi individuální - podle mě by bydlení nemělo stát více než 1,5 milionu korun. Pro nás je motivací a cílem nabídnout bydlení, které bude pěkné, kvalitní, mobilní a bude stát do 1 milionu korun. To je i vizí naší firmy Casa de MM.  

Proč Tiny House na kolech?

Tiny Houses na kolech byly popularizovány Jayem Shaferem, který navrhl a žil v domě o 8,9 m² a později založil hnutí s těmito domy. To bylo na přelomu tisíciletí a krize v roce 2007 toto hnutí hodně posílila. (tolik zase Wikipedie)

Pro nás v Casa de MM je důležitým aspektem malých domků právě jejich mobilita. Ať se jedná o domy tažené osobním autem, nákladním autem nebo traktorem. Je to právě mobilita, která dává možnost umístit nový domek do přírody, zahrady nebo kempu. Je to také svoboda pohybu. Můžete si koupit karavan, ale Tiny House je něco jiného. Jedná se o dřevostavbu, o plnohodnotný dům určený pro celoroční bydlení a ne jen letní dovolenou. Je to způsob myšlení a životní styl. 

My sami v podobném domku nebydlíme, ale líbí se nám představa, že můžeme nabídnout levné a kvalitní bydlení spojené s mobilitou. Jedná se o jedinečný životní prostor s minimální uhlíkovou stopou, naplněný vůni dřeva. Rádi pracujeme na zakázku, vymýšlíme, inovujeme a radíme našim zákazníkům, jak by mohlo jejich vysněné bydlení vypadat.

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting